Wyszukaj:
Strona główna  >  Artykuł  >  Firma  >  Kadry i płace  >  Płace, ZUS, podatki  >  Ubezpieczenia i podatki
Stan prawny na: 2015-01-26

Wymuszona aktywność zawodowa do 67 roku życia

Data publikacji: 22.02.2012
Autor: Redakcja

Resort pracy przygotował projekt nowelizacji ustawy podwyższającej wiek emerytalny. Proces zrównywania wieku emerytalnego rozpocznie się w styczniu 2013 r.

Stopniowy wzrost wieku emerytalnego

Według rządowego projektu nowelizującego zasady przechodzenia na emeryturę wiek emerytalny ma być co 4 miesiące podwyższany o miesiąc. W ciągu roku progi graniczne zmienią się zatem 3-krotnie. To oznacza, że co rok będziemy pracować o 3 miesiące dłużej. W sumie wiek emerytalny ma wzrosnąć do 67. roku życia. Obecnie panowie przechodzą na emeryturę w wieku 65 lat, a panie w wieku 60 lat. Pierwszym rocznikiem mężczyzn, który będzie pracował do 67 lat, jest 1953 r. Przejdą oni na emeryturę w 2020 r. Pierwszym zaś rocznikiem pań, który przejdzie na emeryturę w podwyższonym wieku, będą kobiety urodzone w roku 1973. Zakończą one aktywność zawodową w roku 2040. Cały proces podwyższania wieku emerytalnego zakończy się w październiku 2040 r. – wtedy kobiety i mężczyźni urodzeni w październiku 1973 r. w tym samym momencie skończą 67 lat, a więc osiągną tzw. powszechny wiek emerytalny. 

Nowe zasady przechodzenia w stan spoczynku dotyczyłyby również prokuratorów i sędziów. Oni także pracowaliby do 67 roku życia. Bez zmian pozostałby jedynie...

Dostęp do treści tylko dla zalogowanych użytkowników
Uzyskaj pełny dostęp do poniższej treści
  • Dostęp do wszystkich treści z wybranego modułu – porad, aktualności, narzędzi i aktów prawnych.
  • Możliwość zadawania pytań ekspertom.
  • Najbardziej ekonomiczna forma zakupu.
  • będziesz miał jednorazowy dostęp do tego artykułu bez zobowiązań
 

To również może Ciebie zainteresować