Marzysz o tym, aby kiedyś chodzić do pracy w todze i móc bronić niewinnych ludzi przed złoczyńcami? Albo skazywać przestępców, aby w mieście było spokojniej i bezpieczniej? Pragniesz zostać adwokatem, sędzią, prokuratorem lub notariuszem? W takim wypadku nie ma na co czekać. Polskie uczelnie zapraszają na Wydział Prawa i Administracji, a szczególnie dwie krakowskie uczelnie, które znacznie się od siebie różnią. Wybór należy do ciebie.

  • STUDIA PRAWNICZE W KRAKOWIE

Dwie stare uczelnie krakowskie oferują studiowanie Prawa w swoich murach.

  1. Uniwersytet Jagielloński – uczelnia publiczna.

Wydział Prawa i Administracji jest najstarszą jednostką naukową na UJ. Początkowo nauczano jedynie prawa kanonicznego i rzymskiego. Na szczęście dzisiaj gama przedmiotów do wybrania jest imponująca. Na Uniwersytecie Jagiellońskim pierwszorocznym studentom zostaje zaproponowana pewna ilość przedmiotów obowiązkowych, podstawowych i specjalizacyjnych, które następnie przechodzą indywidualną selekcje młodego człowieka. Kolejne przedmioty to fakultety, które każdy wybiera sobie według uznania.

  1. Akademia Krakowska im. A. Frycza Modrzewskiego – uczelnia prywatna.

Akademia Krakowska również proponuje kierunek Prawo na swoim Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych. Tutaj jednak pamiętajmy o kosztach studiów, które spędzają sen z powiek większości studentów. Kształcenie trwa 10 semestrów w trybach stacjonarnym i niestacjonarnym. Tutaj również uczelnia daje możliwość studentom wybierania zajęć fakultatywnych, które pomogą zarysować indywidualny profil ścieżki każdego studenta. Na Prawie osoby uczą się dwóch języków, do wyboru angielski lub niemiecki. Akademia Krakowska rekomenduje ten kierunek poprzez zapewnienie o multimedialnych materiałach wykorzystywanych przez wykładowców i ciekawym przedstawieniu trudnych zagadnień.

Całkiem niedawno na wydziale Prawa, Administracji i Stosunków międzynarodowych, uruchomiono specjalność – kryminologię – w ramach studiowania Prawa.
 

  • PIĘCIOLETNIE JEDNOLITE

Należy pamiętać, że ten kierunek tak jak medycyna nie jest objęty systemem bolońskim, a więc nie dzieli się na licencjat i magistra. Kończąc pięcioletnie jednolite studia prawnicze otrzymujemy tytuł magistra.

Na jakie przedmioty możemy się natknąć? Logika prawnicza, prawo cywilne, postępowanie karne, teoria i filozofia prawa, prawo Unii Europejskiej, prawo finansów publicznych, prawo gospodarcze publiczne lub historia prawa polskiego. Wszystko zależy od uczelni i jej wykładowców – niektórzy są w stanie zaproponować naprawdę świetną przygodę z nauką.