Ministerstwo Finansów od dawna zachęca do rozliczania się z Administracją Podatkową w formie elektronicznej. Strona e-Deklaracji informuje nas, że system przyjął do końca 2014 roku ponad 62 miliony dokumentów w formie elektronicznej. To sukces, gdyż po tych danych widać, ze Polacy coraz częściej wybierają Internet zamiast wyczekiwania na swoją kolej do okienka w urzędach.

Łatwiej, sprawniej, taniej

Cyfryzacja sfery urzędowej to prawdziwe wybawienie dla wielu osób, którym wystawanie w kolejkach w urzędach spędzało sen z powiek. Strata czasu i to z najlepszej części dnia i powolne urzędniczki to koszmar zabieganych ludzi. Dlatego system e-Deklaracji cieszy się tak dużą popularnością, gdyż pozwala nam oszczędzić czas oraz ułatwić i usprawnić składanie deklaracji. Tutaj nie spotkamy się z odsyłaniem do kolejnych okienek i narastającą frustracją.

e-Deklaracje

Jest to system pozwalający każdemu podmiotowi gospodarczelu jak i każdemu podatnikowi jako osobie fizycznej przesłanie drogą elektroniczą deklaracji podatkowych. Jedynym wymogiem korzystania z systemu jest posiadanie identyfikatora podatkowego NIP lub numeru PESEL oraz posiadanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego. E-Deklaracje obsługują PIT, CIT, VAT, NIP, PCC i inne.

Udogodnienia dla podatnika

Urzędy starają się wyjść naprzeciw wymaganiom zabieganych Polaków tworząc udogodnienia w procesie tworzenia i wysyłki deklaracji podatkowych. Duża część obywateli korzysta z programów takich jak program księgowy Ala lub kadrowo-płacowy Aga z serii popularnych na rynku programów pudełkowych PCBiznes firmy Streamsoft.

Firma Streamsoft istnieje na rynku już ponad 25 lat pomagając swoimi programami między innymi mikroprzedsiębiorcom i biurom rachunowych. Takie narzędzia cechują się funkcjonalnością oraz zgodnością z obowiązującym prawem. Program Ala umożliwa wyslanie do systemu e-Deklaracje formularzy VAT-7(K), VAT-UE, PIT-28, PIT-36(L) oraz załączników PIT/O, PIT/D, PIT-2K, PIT/M, PIT/B. Program Aga umożliwia wysyłkę formularzy: PIT-11, PIT4R, PIT-R, PIT-8AR. Takie udogodnienia sprawiają, że księgowość i urzędy są przyjaźniejsze dla podatników.