W przypadku rozwodu małżeństwa, które ma dzieci zawsze pojawia się kwestia kontaktów z nimi. Istnieje kilka podstawowych zasad, które warto znać, jeśli ta sprawa Ciebie dotyczy. Zasady wynikają z Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Ważne, by zapoznać się z nimi przed rozprawą. Poniżej znajdziesz pięć najistotniejszych punktów w oparciu o ten właśnie dokument.
Wbrew pozorom te dwa pojęcia nie oznaczają tego samego. Kontakty z dzieckiem, władza rodzicielska i alimenty to trzy oddzielne rzeczy, choć wszystkie regulowane są przez wyrok rozwodowy.
Według art. 95 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego władza rodzicielska obejmuje prawo i obowiązek rodziców do pieczy nad osobą i majątkiem dziecka, a także do wychowania dziecka, oczywiście z poszanowaniem jego praw i godności. Natomiast niezależnie od tej władzy rodzicielskiej istnieje prawo i obowiązek utrzymywania kontaktów między rodzicami i dziećmi. Na te kontakty składają się spotkania, odwiedziny, wycieczki, ale także porozumiewanie się za pomocą korespondencji, czy środków komunikacji elektronicznej - od telefonów i SMSów, po media społecznościowe.
Za opłatą 100 zł można złożyć wniosek o zabezpieczenie kontaktów na czas postępowania rozwodowego. Może to być pomocne, gdy w czasie rozwodu rodzic ma utrudniony kontakt z dzieckiem. Takiego zabezpieczenia może zażądać każda ze stron. Roszczenie musi być jednak uprawdopodobnione, podobnie jak interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia. O co dokładnie chodzi? Interes prawny uznaje się za istniejący wtedy, gdy brak zabezpieczenia znacznie utrudni lub całkowicie uniemożliwi wykonanie orzeczenia lub osiągnięcie celu postępowania. W tym wypadku mowa po prostu o znacznym utrudnieniu lub uniemożliwieniu kontaktów dziecka z jednym z rodziców. Jeśli więc istnieje obawa, że takie utrudnienie może się pojawić, wniosek o zabezpieczenie kontaktów może się okazać bardzo pomocny. Sąd wybiera sposób zabezpieczenia mając na uwadze interesy obu stron tak, aby z jednej strony zapewnić wnioskującemu ochronę prawną, a z drugiej nie obciążać nadmiernie drugiego uczestnika postępowania.
Żądanie zabezpieczenia kontaktów na czas rozwodu może stanowić część pozwu rozwodowego lub odpowiedzi na pozew, albo być oddzielnym pismem.
Nie w każdym przypadku to sąd decyduje o kontaktach rodziców z dzieckiem po rozwodzie. Na zgodny wniosek rodziców takie orzeczenie nie zostanie przez sąd wydane. Nie oznacza to, że rodzice muszą wystosować jedno pismo. Informacja może pojawić się w pozwie rozwodowym złożonym przez jedno z rodziców. Jeśli drugi małżonek zgadza się z tą prośbą, może to potwierdzić w czasie rozprawy lub w odpowiedzi na pozew rozwodowy. W sytuacji, gdy taki wniosek został złożony i sąd nie orzekł o utrzymaniu kontaktów, a po rozwodzie rodzice nie mogą dojść do porozumienia, należy złożyć wniosek o uregulowanie kontaktów do sądu rejonowego.
Małżonkowie mają prawo spisać porozumienie odnośnie władzy rodzicielskiej i utrzymywania kontaktów z dzieckiem. Jeśli podejmą wspólną decyzję na ten temat przed rozwodem, takie pisemne porozumienie powinno zostać przedstawione w sądzie w czasie rozprawy rozwodowej. Sąd weźmie je pod uwagę, jeśli będzie w zgodzie z dobrem dziecka. W innym wypadku sąd rozstrzygnie samodzielnie, biorąc pod uwagę prawo obojga rodziców do wychowywania dziecka.
Przesłanką do zmiany orzeczenia sądu jest dobro dziecka. Sąd opiekuńczy może więc zmienić decyzję w sprawie kontaktów. Mogą one być ograniczone lub zupełnie zakazane. Zmiana może być też odwrotna - ograniczenia kontaktów mogą być uchylone. Decyduje tu dobro dziecka. Jeśli rodzic chce zmiany orzeczenia w tej kwestii należy wnieść wniosek do sądu rejonowego. Podlega on opłacie 100 zł.
Nie są to wszystkie zasady dotyczące kontaktów z dzieckiem po rozwodzie. Istotne jest aby dobrze zapoznać się z przepisami w takiej sytuacji. Odpowiednie zapisy prawne można znaleźć przede wszystkim w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, najlepiej jednakże zwrócić się ze wszystkimi pytaniami na ten temat do swojego prawnika, który będzie mógł pomóc rozwiać wszelkie wątpliwości.
Partnerem publikacji jest kancelaria https://kkpr.pl/dla-osob-fizycznych/